ΑΕΛ 24 45
ΑΛΚΗ 24 23
ΑΡΗΣ 24 16

Ήττα από το Νο. 256 του κόσμου για τον Wawrinka! (vid)

Μια νέα ήττα-σοκ γνώρισε ο Stan Wawrinka, ο οποίος έχασε από τον Tallon Griekspoor, Νο. 256 στην παγκόσμια κατάταξη, στην πρεμιέρα του στο Ρότερνταμ και σε έναν αγώνα που είχε προηγηθεί με σετ! Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας για τον 21χρονο Griekspoor μετά από 3 μήνες και ο 3ος συνολικά στην καριέρα του σε επίπεδο ΑΤΡ!

Ο Stan Wawrinka βρίσκεται ακόμα πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό και γνώρισε μια νέα "οδυνηρή" ήττα στο Ρότερνταμ. Αν και βρέθηκε μπροστά με σετ, ο κάτοχος 3 Grand Slam τίτλων ηττήθηκε από τον 21χρονο Ολλανδό, με 4-6, 6-3, 6-2.

Θυμίζουμε πως την προηγούμενη εβδομάδα, ο Stan είχε ηττηθεί από τον Mirza Basic στη Σόφια, κερδίζοντας μόνο 5 games.

Ο Griekspoor, ο οποίος βρίσκεται στο Νο. 256 της παγκόσμιας κατάταξης και πήρε wild card από το τουρνουά της πατρίδας του, όχι μόνο δεν είχε πετύχει άλλη νίκη σε ΑΤΡ επίπεδο, αλλά βρέθηκε μόλις για 3η φορά σε κυρίως ταμπλό ATP διοργάνωσης.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τον Wawrinka, που έκανε break στο πρώτο κιόλας game και προηγήθηκε με 2-0. Ο Griekspoor έφερε αντίσταση και έμεινε κοντά στον Ελβετό, που στο 8ο game χρειάστηκε να επιστρέψει από το 0-40 και να σώσει συνολικά 4 break points, για να διατηρήσει το προβάδισμά του με break και να φτάσει στο 5-3. Πιο εύκολα κράτησε το σερβίς του στο 10ο game, για να κάνει το 6-4.

Τα πράγματα άλλαξαν πολύ γρήγορα, με τον 21χρονο Griekspoor να μην κινδυνεύει καν άμεσα με αποκλεισμό. Δεν απειλήθηκε με break point στον υπόλοιπο αγώνα και απέκτησε και στα 2 σετ προβάδισμα με break από το ξεκίνημά τους.

Στο 2ο σετ προηγήθηκε με 3-0 και έχασε συνολικά 3 πόντους από τη γραμμή του σερβίς, ενώ στο 3ο σετ προηγήθηκε με 2-0 και έκανε double break στο 7ο game, για να ολοκληρώσει την ανατροπή σερβίροντας επιτυχημένα για το 6-2, σε 1 ώρα και 29 λεπτά αγώνα.

Ήταν η σημαντικότερη νίκη στην καριέρα του Griekspoor, που δεν έχει βρεθεί ποτέ στην καριέρα του ψηλότερα από το Νο. 232 της παγκόσμιας κατάταξης. Μόλις για 3η φορά έπαιξε σε κυρίως ταμπλό ATP διοργάνωσης ο Ολλανδός, ο οποίος δεν είχε δώσει άλλον αγώνα στο 2018 και το τελευταίο του τουρνουά ήταν στο Futures των 15.000 δολαρίων στο Ηράκλειο της Κρήτης, όπου είχε κερδίσει τον τίτλο το Νοέμβριο.

Στα δυο πρώτα παιχνίδια του σε τουρνουά της ΑΤΡ, ο Griekspoor δεν είχε κερδίσει κανένα σετ, τον περσινό Φεβρουάριο στο Ρότερνταμ με τον Gilles Muller και τον περσινό Ιούνιο στο 's-Hertogenbosch με τον Vasek Pospisil.

Στον 2ο γύρο του ABN AMRO World Tennis Tournament, ο 21χρονος θα αντιμετωπίσει είτε τον Robin Haase, είτε τον Thiemo De Bakker. Ο παίκτης που θα βγει από αυτό το ζευγάρι στα προημιτελικά, που θα είναι σίγουρα Ολλανδός, θα είναι και αντίπαλος του Roger Federer, εφόσον ο Ελβετός κερδίσει τα πρώτα δυο παιχνίδια του στο τουρνουά. Θυμίζουμε πως αν ο Federer κερδίσει τον προημιτελικό και μπει στα ημιτελικά, θα επιστρέψει στο Νο. 1 της παγκόσμιας κατάταξης μετά από 5,5 χρόνια.