ΑΠΟΕΛ 9 20
ΕΝΠ 9 7
ΑΛΚΗ 9 4

Απόλλων - Άιντραχτ 2-3:''Ένα καταστροφικό τρίλεπτο ήταν αρκετό…''(Στιγμιότυπα)

Δεν τα κατάφερε ο Απόλλωνας να κάνει την έκπληξη απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, καθώς γνώρισε την ήττα με 2-3 μέσα στο ΓΣΠ.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι Γερμανοί ήταν αρκετά καλοί και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 17ο λεπτό όταν ο με κάθετη πάσα ο Ουίλεμς βρήκε τον Γιόβιτς εντός περιοχής και με υποδειγματικό τρόπο έκανε το 0-1 για την Γερμανική ομάδα.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε αρκετά δυνατά, αλλά σε μια ανυποψίαστη φάση δέχθηκε το γκολ στο 55 λεπτό από τον Αλέρ. Κάπου εκεί οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα κατέρρευσαν και σε ένα καταστρεπτικό 3λεπτο δέχθηκαν και δεύτερο γκολ στο 58 λεπτό από τον Κασίνοβιτς αυτή την φορά που έκανε το 0-3 για τους αετούς.

Στην συνέχεια ο Απόλλωνας πίεσε τους Γερμανούς και κατάφερε να μειώσει σε 1-3 στο 71ο λεπτό με τον Ζελάγια, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζοάο Πέδρο από τα αριστερά. Με αυτό το γκολ ο Απόλλωνας ανέβασε ψυχολογία, πίεσε ακόμα περισσότερο και κατάφερε να σημειώσει ακόμα ένα γκολ με τον Ζελάγια και πάλι από το σημείο του πέναλτι, γράφοντας το 2-3 που ήταν και το τελικό σκόρ.

Με αυτή την ήττα ο Απόλλωνας έμεινε στον 1 βαθμό μαζί με την Μαρσέιγ και αποκλείστηκε και μαθηματικά.

Έναρξη αγώνα

7' Φάουλ σε καλό σημείο. Πίσω από τη μπάλα ο Χάμπος

8' Καταπληκτική εκτέλεση από τον Χάμπο - H μπάλα κόντραρε στον Στεντέρα και πέρασε κόρνερ

Εκπληκτική η παρουσία των οπαδών της Άινταχτ στην βόρεια κερκίδα…

15’ Σούτ του Στεντέρα εντός περιοχής, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

17’ Γκολ για την Άιντραχτ 0-1! Με κάθετη πάσα ο Ουίλεμς βρήκε τον Γιόβιτς εντός περιοχής και με υποδειγματικό τρόπο έκανε το 0-1 για την Γερμανική ομάδα.

Goal. 0:1 (Played on 8 November 2018 at 17:55)
36’ Αποβάλλεται ο Σωφρόνης Αυγουστή!

45' Μεγάλη ευκαιρία με τον Μάγκλιτσα! Ο Κροάτης επιθετικός μόνος του με τον αντίπαλο τερματοφύλακα δεν κατάφερε να πλασάρει όπως ήθελε και απώλεσε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου

49
' Ο Γιόβιτς εντελώς μόνος του πλασάρει έξω από πλεονεκτική θέση

50’ Σουτ του Ζελάγια, κανένας κίνδυνος

55’
Γκολ για την Άιντραχτ 0-2! Ο Κατσίνοβιτς από τα αριστερά έβγαλε την σέντρα και με προβολή ο Αλέρ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

58’ Γκολ για την Άιντραχτ 0-3! Με βολίδα ο Κατσίνοβιτς εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Κίσσα και έκανε το 0-3 για την ομάδα του.

61'
Ο Ζελάγια δίστασε να πλασάρει από ευνοϊκή θέση και προτίμησε την πάσα χάνοντας μια καλή προϋπόθεση για γκολ

71’ Γκολ για τον Απόλλωνα 1-3! Από τα πλάγια ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Ζελάγια με κεφαλιά μείωσε για τον Απόλλωνα.

75' Μακρινό σουτ του Μάρκοβιτς υποχρεώνει τον Τραπ σε ασταθή απόκρουση.

80' Πολύ καλή κεφαλιά του Φαουπάλα με τη μπάλα να περνάει μόλις έξω από την εστία του Τραπ

Αναλυτικά οι εντεκάδες των δύο ομάδων:

Απόλλωνας: Κίσσας, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο, Στυλιανού, Μάρκοβιτς, Σακέτι, Χάμπος, Σκέμπρι, Σαρντινέρο, Μάγκλιτσα.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Ντα Κόστα, Στεντέρα, Χασέμπε, Άμπραχαμ, Ουίλεμς, Γκατσίνοβιτς, Αλλέρ, Γιόβιτς, Φερνάντες, Εντιγκα