€480 το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.Οι δικαιούχοι, τα κριτήρια και άλλες πρόνοιες

Του Σωκράτη Ιωακείμ

 
Στις 18 Ιουνίου αναμένεται να εγκριθεί από το Υπουργικό Συμβούλιο, το νομοσχέδιο για το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα, ενώ για τις 19 Ιουνίου προγραμματίζεται συζήτηση στην Επιτροπή Εργασίας της Βουλής. 
 
Η Υπουργός Εργασίας, Ζέτα Αιμιλιανίδου, θα ζητήσει επείγουσα έγκριση, καθώς αποτελεί μνημονιακή υποχρέωση η εφαρμογή του συστήματος από την πρώτη Ιουλίου. 
 
Με βάση το νομοσχέδιο, το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα έχει καθοριστεί στα 480 ευρώ στο οποίο προστίθεται το 50% του ποσού ή 240 ευρώ σε περίπτωση που και η σύζυγος του δικαιούχου βρίσκεται μακριά από την αγορά εργασίας. Για κάθε τέκνο που είναι άνω των 14 ετών προστίθενται άλλο 50% του ποσού ή 240 ευρώ, ενώ για τέκνο κάτω των 14 ετών το πρόσθετο ποσό φθάνει στο 30% του ελάχιστου εγγυημένου ή 144 ευρώ. 
 
Για παράδειγμα σε μια οικογένεια ανέργων με τριά παιδιά 16, 14 και 8 ετών το συνολικό ποσό βοήθειας θα φθάνει μηνιαίως τα 1,344 ευρώ. Σε περίπτωση που εργάζεται ο ένας εκ των δύο συζύγων και τα εισοδήματα του ανέρχονται στα 1200 ευρώ μηνιαίως τότε η βοήθεια που θα δικαιούται θα φθάνει στα 144 ευρώ. 
 
Το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα θα καλύπτει άνεργους, συμπεριλαμβανομένων των ληπτών ανεργιακού επιδόματος, αν το ύψος του δεν καλύπτει τις βασικές τους ανάγκες, συνταξιούχους με σύνταξη κάτω του ορίου των βασικών αναγκών, αλλά και εργαζόμενους με εισοδήματα που δεν είναι ικανά να τους εξασφαλίσουν αξιοπρεπή διαβίωση, κατηγορία η οποία σήμερα δεν καλύπτεται από το δημόσιο βοήθημα. 
 
Για την παροχή του ελάχιστου εγγυημένου εισοδήματος θα υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια ως προς το ύψος της κινητής, ακίνητης αλλά και χρηματικής περιουσίας των αιτητών και θα διενεργούνται αυστηροί έλεγχοι για εντοπισμό τυχόν περιπτώσεων εκμετάλλευσης του συστήματος. 
 
Στο νομοσχέδιο υπάρχει επίσης πρόνοια για κάλυψη των αναγκών στέγασης, εάν ο αιτητής ενοικιάζει ή πληρώνει τόκους στεγαστικού δανείου, καθώς και για εξόφληση δημοτικών και άλλων παρόμοιων φόρων, ή για να καλυφθούν επείγουσες επιδιορθώσεις. 
 
Το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα θα εγγυάται την αξιοπρεπή διαβίωση των πολιτών, όταν οι ίδιοι αδυνατούν να παρέχουν στον εαυτό τους και στην οικογένεια τους τα απαραίτητα ενώ θα υπάρχει πρόνοια ότι όποιος δικαιούχος δεν αποδεχθεί εργασία που θα του προσφερθεί, αυτόματα θα αφαιρείται από τον κατάλογο.

Maria

15/09/2017>12:35

Eithela na rotisw eimai fititria stin ilikia 19 xronon arxizw ton oktomvri kai den exw douleia gia part time douleia mporo na parw epidoma apo esas ????????

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Iliana ivanova

23/02/2017>21:34

Θέλω να ρωτήσω, μετά την υποβολή της αίτησης είναι σε αναμονή για μια απάντηση ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Christina Nicou Panayiotou

09/11/2017>16:09

ithela na matho an exo egkrithei gia to E.E.E

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Iliana ivanova

23/02/2017>21:33

Θέλω να ρωτήσω, μετά την υποβολή της αίτησης είναι σε αναμονή για μια απάντηση ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Savvas

16/02/2017>13:22

"Το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα θα εγγυάται την αξιοπρεπή διαβίωση των πολιτών, όταν οι ίδιοι αδυνατούν να παρέχουν στον εαυτό τους και στην οικογένεια τους τα απαραίτητα" Ελα πε μου με 1500 το μηνα με ενα μωρακι 17 μηνων να εχω ενοικιο το βρεφοκομειο του μωρου ρευμα νερο τηλεφωνα το ψωνισμα που εχει ενα μωρο καθε μηνα πως μπορουμε να ζησουμε σαν οικογενεια τουλαχιστον να μπορουμε να φυλαξουμε εστω για το μωρο καποια λεφτα για το μελλον του. Και να τους εχω να μου λαλουν οτι δεν δικαιουμαστε. ΛΑΠΡΟΝ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΨΕΙ

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Αλεξιου Ιωαννης

18/08/2016>10:41

Ειχα δανειο 26000χιλ δεν ειχα δυνατοτητα πληρωμης εκκανα ρυθμιση με υποθηκευση περιουσιακων στοιχειων εγκρινεται και βγαινει δευτερο και πληρωνη το πρωτο πληρωνω ορισμενες δοσεις και φαινεται 24200 στο καινουργιο δανειο ουτε χρηματα πηρα και ειναι οφειλη δεν ειναι εισοδημα ουτε τεκμηριο και ετσι κοβομε απο το ΚΕΑ τι να κανω ??????

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Antri Xrusostomou

02/07/2016>14:53

Γειά σας εγώ παίρνω το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω γιατί παίρνω μονον 432 αλλά κανονικά λένε ότι παίρνουμε 480 πιος φταίει γιαυτό.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΚΩΣΤΑΣ

30/08/2016>00:37

εδω και ενα μηνα εχει εγκριθη το ελλαχιστο σε μενα και ακομα δεν εχω παρη τιποτα,πιστευω οτι ολα ειναι ψεματα γιατι χωρις να δωσουν εκοψαν την καρτα σιτισης.και εχει παει 30 αυγουστου και τιποτα.εκτος απο αυτο απο τα 400 μου εκοψαν τα 20 γιατι πηρα τα 120 απο ογα για τα δυο παιδια.κρατος μπουρδελο με απατεωνες πολιτικους.αυτο ξερω εγω

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

xristoforos tzomiadis

15/02/2016>20:10

pistevo na imaste story Dino pou that dosoune.dimos nikaias poli ftoxia paidia

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Suzana

28/12/2015>17:18

Ithela na ksera afta pu grafete ta pistevete??? 5 xronia tora megalono moni mu ton gio mu 3 xronia anergi kai monogonios kai ta teleftea 2 xronia Dulevo gia 300 evro to gr.evimerias den mu edose epidoma logo to oti oi kin.asfasliseis mu einai liges makroxronia anergi theorume To EEE me aperipse giati sta teleftea 5 xronia 2 fores den ipograpsa os anergi ekana enstasi exei tora 6 mines akoma apantisi perimeno kai den ftanei afto oute sta til den apantane...pos sto kalo tha sinexiso me 300 evro na megalono 5xronon moro

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Kiproula

17/12/2015>22:08

Prospathw Na epikinwnisw me kapoion Gia Na dw pote tha parw to Eggiimeno isodima!!!eperna epitagi apo to grafeio evimerias oi opoioi m ta stamatisan legontas Oti tha parw apo to Eggiimeno Kai den pira apolitws Tpt!!!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΗΚΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ

02/12/2015>09:55

τιποτα,καμμια ενημερωση δεν ιασχυει μεχρι σημερα,ολοι τους κωφευουν δεν τους νοιαζει

ΑΠΑΝΤΗΣΗ